Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Marlena Maląg w Miliczu: Wsparcie osób niepełnosprawnych od rządu nie jest przypadkowe i incydentalne

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Wideo
od 16 lat
30. urodziny obchodzi Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, jedno z najważniejszych tego typu w regionie. - Wsparcie osób niepełnosprawnych od rządu nie jest przypadkowe i incydentalne. Przygotowaliśmy specjalną strategię - mówiła w Miliczu Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Poczas pikniku z okazji 30-lecia istnienia MDSPiON wystąpili przedstawiciele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Milickie stowarzyszenie to jedno z najważniejszych na Dolnym Śląsku. Od wielu lat wspiera i kreuje politykę podejścia do osób z niepełnosprawnościami. A tych w województwie dolnośląskim żyje 239 tysięcy.

- Na wsparcie rodzin, seniorów, potrzebujących, osób z niepełnosprawnościami patrzymy nie jak na wydatek, ale jak na inwestycję w przyszłość, w rozwój kraju. To odpowiedzialne zarządzanie państwem. Wsparcie osób niepełnosprawnych od rządu nie jest przypadkowe i incydentalne. Przygotowaliśmy specjalną strategię wsparcia. To konkretny plan działania, który krok po kroku rząd ma zamiar wdrażać - mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Jak wymieniała, do tej pory wprowadzono fundusz solidarnościowy, instytucję asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekę wytchnieniową, centra opiekuńczo-mieszkalne, czy świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Programy dają osobom niepełnosprawnym prawo do godnego niezależnego życia. To wezwanie będziemy realizowali.Zrobiliśmy już milowy krok, dokonaliśmy zmianę patrzenia na wsparcie opiekunów i osób niepełnosprawnych - stwierdziła minister Maląg.

W Miliczu robią to wzorcowo

MSPDiON prowadzone przez prezes Alicję Szatkowską jest wzorcowym podmiotem, który modelowo realizuje wsparcie osób niepełnosprawnych na zasadzie partnerstwa. Od najmniejszych, rodzących się z niepełnosprawnością, przez warsztaty terapii zajęciowej do środowiskowego domu samopomocy dla osób dorosłych.

- Dokonuje się zasadnicza zmiana, na którą osoby z niepełnosprawnościami musiały czekać prawie 30 lat. Przestają one być proszącymi o świadczenia i stają się obywatelami. Zaczynają być dla społeczeństwa tak samo ważni, jak każdy inny człowiek -przemawiał Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej. - Gratuluje MSPDiON profesjonalnych rozwiązań i oddanego sprawie zespołu. Szanujecie indywidualność i tożsamość każdej z osób - oświadczył.

Dodał, że w ostatnich latach wprowadzono zasadnicze zmiany w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych. Umożliwiono podejmowanie pracy dla rodziców dzieci do 18. roku życia, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne. Wypłacane jest świadczenie już na każde dziecko w rodzinie. A po 18. roku życia człowiek otrzyma świadczenie wspierające.

Zaczynali od zera, dzisiaj są wiodącym podmiotem

- Pokazujemy jedno: jeżeli się bardzo chce, to naprawdę wiele rzeczy dla osób z niepełnosprawnościami można zrobić - oświadczyła Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON.

Dodała, że zmienia się prawo, rządzący słuchają środowiska osób niepełnosprawnych.

- 30 lat temu zaczynaliśmy od zera. Część się śmiała, że coś robimy, ale była garstka, która w nas wierzyła. Bardzo ważna jest pomoc już malutkim dzieciom. 2 lata temu premier otwierał placówkę, w której diagnozujemy i prowadzimy terapię tych najmniejszych - wspominała prezes MSPDiON.

Jej zdaniem w Polsce w końcu doszło do sytuacji, że osoby z niepełnosprawnością nie są przedmiotem, ale podmiotem działań.

- Bardzo ważne programy u nas to asystentura i opieka wytchnieniowa. Dzisiaj osoby z niepełnosprawnościami zwiedzają całą Polskę i Europę, a jeszcze niedawno wydawało się, że osiągnięciem będzie ich wyjście z domu. Jak słyszę od kogoś, kto jest na emeryturze i opiekuje się osobą niepełnosprawną, że po raz pierwszy był na basenie, po raz pierwszy mógł odpocząć – wierzcie – warto było się starać przez te 30 lat - podsumowała Szatkowska.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Minister Marlena Maląg w Miliczu: Wsparcie osób niepełnosprawnych od rządu nie jest przypadkowe i incydentalne - Gazeta Wrocławska

Wróć na twardogora.naszemiasto.pl Nasze Miasto